Cum. Haz 14th, 2024

Nar Kilo Aldırır Mı Nar Kilo Verdirir Mi Nar Şekeri Yükseltir Mi Faydaları

Nar, kilo vermeye yardımcı olan, sindirimi iyileştiren ve hatta kanseri önleyen lezzetli ve sağlıklı meyvedir. Nar, ölçülü tüketilirse kilo artışı sağlamaz. Narlar sağlıklıdır ve beslenmenize eklenirse kilo vermenize yardımcı olabilir. Tüm yiyecek ve içecekler gibi nar da çok fazla tüketilirse kilo aldırabilir. Narlar, kilo aldırmadan ziyade azaltmada daha etkilidir.

Bugünkü yazımızda sağlık sektöründe hızla popülerlik kazanan narın kilo vermeye olan faydalarından bahsedeceğiz. Nar birçok ev bahçesinde yaygın olarak yetiştirilen Punica Granatum adlı bir çalının meyvesidir. Bu meyvenin dışı acı ve yenmez ve iç kısmı yenilebilir sulu tohum içerir. Bu tohumlar, kilo vermenize yardımcı olabilecek etkileyici bir beslenme profiliyle doludur.

 

Nar Kilo Aldırır Mı?​


Bir şeyin sizi şişmanlayıp şişmanlamayacağını belirlemenin en iyi yollarından biri, içerdiği kalori miktarına bakmaktır. Nar söz konusu olduğunda, meyvenin kendisinde ve meyve suyunda kaç kalori olduğuna bakmak en iyisidir.

Nar Kilo Verdirir Mi?​

Nar, kilo vermede kritik bir rol oynayan diyet lifi, antioksidanlar, temel vitaminler ve mineraller gibi birçok önemli besinle doludur. Bu meyveyi günlük diyetin bir parçası yapmak metabolizmayı iyileştirebilir ve kilo kaybına katkıda bulunmak için sindiriminizi hızlandırabilir. Bu nedenle, narın hedeflerinize ulaşmada faydalı olabileceği sonucuna varılabilir. Narlar, etkili kilo kaybı ve kilo yönetimi ile bağlantılı olan diyet lifi ile doludur. Narların tokluğu artırdığı , iştahınızı bastırmak için tokluk hissini arttırdığı bilinmektedir. Uzmanlar, bunun mevcut diyet lifi nedeniyle olabileceğine inanıyor.

Araştırmalar, düşük karbonhidratlı, düşük yağlı diyetle birlikte yüksek miktarda diyet lifi tüketmenin, gıda alımında ve buna bağlı olarak bireyin genel vücut ağırlığında bir azalma gösterdiğini göstermektedir.

Nar, doğal yağ yakıcı olarak bilinen polifenolleri bol miktarda içerir. Düşük kalorili bir diyet, fiziksel bir egzersizle birleştirildiğinde kilo kaybı ile ilişkilidir. Nar, 100 gram porsiyon başına yaklaşık 83 kalori ile çok sınırlı sayıda kalori sunar. Ayrıca, kilo vermeye yardımcı olarak insülin direncini iyileştirdiği bilinmektedir, bu da onları diyabet hastaları için ideal kılar.

Nar, serbest radikallerle savaşabilen ve hücreler üzerindeki oksidatif stresi azaltan en yüksek düzeyde antioksidan içerir . Bir araştırma çalışmasına göre, gerekli miktarlarda antioksidan tüketmek, vücut metabolizması ve kilo verme üzerinde olumlu sonuçlar göstermiştir.

 

Nar Göbek Yağını Azaltır mı?​


Nar, göbek yağını birkaç şekilde azaltabilir. Vücudun metabolizmasını hızlandırmaya yardımcı olan antioksidanlar içerirler. Nar tüketimi, her ikisi de obezite ile ilişkili olan kolesterol ve trigliseritleri düşürür. Egzersizin yerini hiçbir şey tutmamalıdır. Nar ve diğer sağlıklı yiyecekler, bir egzersiz programına harika bir ektir. Çoğu tıp uzmanı günde yaklaşık 20 ila 30 dakika fiziksel aktivite önermektedir.

Nar Meyvesinde Kaç Kalori Var?​

100 gr nar meyvesi 83 kalori içerir. Ortalama bir nar yaklaşık 282 gramdır.

Nar Meyve Suyu Kaç Kaloridir?​

%100 taze nar suyu 100 gramında 54 kalori içerir. Her bir bardak nar suyu 134 kalori içerir.

Her Gün Nar Yerseniz Ne Olur?​

Çok fazla iyi bir şeyin kötü bir şeye dönüşebileceğini söyleyen eski bir söz vardır. Bununla birlikte, bu mantığın her gün nar yemek için geçerli olduğunu düşünmüyorum. Her gün ölçülü olarak nar yemek, birçok besin ve sağlık yararı sağlar. Her gün bir nar yemek, ölçülü olarak yaptığınız sürece aslında iyi bir şey olabilir. Gerçek meyveyi elde etmek ve muhafaza etmek her gün tüketmeyi zorlaştırabilir. Kolaylık açısından nar suyu tüketebilirsiniz.

Nar Şekeri Yükseltir Mi? Şeker Hastaları Nar Yiyebilir Mi?​

Nar antioksidanlarla doludur. Nar, yeşil çaydan üç kat daha fazla antioksidan içerir. Bu antioksidanlar, serbest radikallerin ve diyabet gibi kronik hastalıkların neden olduğu hasarla mücadelede yardımcı olur. Uzmanlar, nar tohumlarının insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olabileceğini ve bu nedenle şeker hastaları için faydalı olduğunu iddia ettiler.

Ek olarak, nar karbonhidrat bakımından da düşüktür (100 gramda 19 gram). Karbonhidratlar çok hızlı bir şekilde metabolize olur ve kan şekerinin yükselmesine neden olur. Bu nedenle şeker hastalarının diyetlerine düşük karbonhidratlı yiyecekleri dahil etmeleri önerilir. Narın tahmini glisemik yükü (GL) 18’dir, bu da onu kan şekeri seviyelerini yönetmek için mükemmel bir meyve yapar.

Kilo Aldıran Meyveler​

Narın kilo alıp almadığını merak ettiyseniz, aynı şeyi diğer meyveler için de merak ediyor olabilirsiniz. Bu bölümde kilo aldıran meyveleri paylaşalım…

Çok fazla tüketilirse hemen hemen her yiyecek veya içecek kilo aldırır. Bu aynı zamanda narlar için de geçerlidir. Belli bir miktarın üzerinde yediğinizde tüm besin değeri kaybolur ve vücutta enerji olarak depolanır. Bu enerji gün içinde yakılmazsa yağa dönüşür. Bu nedenle, yaktığınızdan daha fazla kalori alırsanız, kilo alımı takip edecektir.

Kiloyu artırabilecek bazı yiyecekler:

  • Kayısı, incir, şeftali ve kuru erik gibi kuru meyveler.
  • Kuru üzüm
  • Muz
  • Mango

Sağlıklı meyvelerden kaçınmayın, sadece ne kadar yediğinizi ölçün. Özellikle potasyum için her gün bir muz yiyebilirsiniz.

Narın kilo vermedeki doğrudan rolünü kanıtlayacak sağlam kanıtlar olmamasına rağmen, bu faktörler obezite yönetimi için iyi olabileceğini göstermektedir. Ayrıca, vücudunuzu güçlendiren ve egzersiz sırasında destekleyebilen folik asit ve demir gibi birçok temel besin maddesi bakımından da yüksektir. Eforu azaltarak ve sizi enerjik tutarak, nar, kilo verme programınızı desteklemek için en iyisi olabilir.

 

Hamilelikte Nar Yenir Mi?​

Hamilelik sırasında, bir kadın beslenme gereksinimlerini karşılamaya yardımcı olan ve damak zevkini doyuran yiyecekleri tercih etmelidir. Bebek bekliyorsanız, sağlıklı meyve ve sebzeler yemeniz önemlidir. Nar gibi sağlıklı meyveler yemek, hamilelik sırasında size çeşitli besinler sunacaktır. Bu meyvenin sağladığı besinler bebeğinizin gelişimine yardımcı olacağından, bu meyveyi hamileliğin ilk üç ayından itibaren diyetinize dahil edebilirsiniz. Birçok doktor ve beslenme uzmanı, hamilelik sırasında nar taneleri yemenin veya nar suyu içmenin yanlış bir şey olmadığını söylüyor. Bunun için tıbbi bir kanıt yoktur, ancak hamilelik sırasında nar yemenin zararlı olabileceğini gösteren herhangi bir olay veya kanıt yoktur. Özleri tüketilmemelidir, ancak suyu tüketmek güvenlidir. Doktorunuza danışmadan tüketmeyiniz.

Nar iyi bir C vitamini kaynağıdır. Bu vitaminin gerekli bir miktarı, tüketilen gıda maddelerinden demir sentezine yardımcı olduğu için hamile bir kadın için gereklidir. Hamilelik sırasında demir açısından zengin besinler yerseniz veya demir takviyesi alırsanız, kanınızda yeterli demir depoları olacaktır. C vitamini vücudunuzun demiri emmesine bile yardımcı olur. Vücudunuzdaki yeterli miktarda demir ve C vitamini, genellikle erken doğuma yol açan demir eksikliği anemisi riskinizi azaltır.

Araştırmacılar, hamilelik sırasında nar suyunun faydalarını araştırdı. Bebeklerine intrauterin büyüme kısıtlaması (IUGR) teşhisi konan anne adayları üzerinde yapılan bir klinik araştırmanın ön bulguları, hamilelik sırasında nar suyu içmenin bebekler üzerinde koruyucu etkisi olabileceğini buldu. Her gün nar suyu içen annelerden doğan bebeklerde daha iyi beyin gelişimi ve beyin yapısına yardımcı olabilir.

By admin